Ημερίδες Εισαγωγικής Επιμόρφωσης

Fax

: 2841027228

e – mail

: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

: Πεδιαδίτη Φιλίτσα

ΘΕΜΑ: « Ημερίδες Εισαγωγικής Επιμόρφωσης »

Το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης και το ΚΕΣΥΠ Αγ. Νικολάου, στο πλαίσιο της ευαισθητοποίησης και επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών για το σχεδιασμό και την υλοποίηση προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων , διοργανώνουν 3 επιμορφωτικές ημερίδες στο νομό.

Βασικός στόχος των ημερίδων είναι η ενημέρωση και η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για τη δυνατότητα, διαδικασία και την προοπτική υλοποίησης ενός προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων με τη θεματική ενότητα της τρέχουσας σχολικής χρονιάς που είναι «Ενεργός Πολίτης»

Οι ημερίδες θα πραγματοποιηθούν στον Άγιο Νικόλαο, στην Ιεράπετρα και στη Σητεία σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:

1. 1.Σητεία: Παρασκευή 15 Νοεμβρίου 2013, ώρα 16.00 1ο Γυμνάσιο Σητείας
  2. 2.Άγιος Νικόλαος: Δευτέρα 18 Νοεμβρίου 2013, ώρα 16.00 2ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου
  3. 3.Ιεράπετρα: Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2013, ώρα 16.00 Βιβλιοθήκη ΕΠΑΛ

Τις εργασίες της ημερίδας καλούνται να παρακολουθήσουν όλοι οι εκπαιδευτικοί ανεξάρτητα από την ειδικότητα τους και ιδιαίτερα οι νεοδιόριστοι και οι εκπαιδευτικοί που δεν έχουν εμπειρία στην υλοποίηση προγραμμάτων. Οι εκπαιδευτικοί είναι ελεύθεροι να επιλέξουν τον τόπο και την ημερομηνία που εξυπηρετεί τους ίδιους και δεν απαιτείται υποβολή αίτησης/δήλωσης συμμετοχής.

Ενδεικτικό πρόγραμμα Ημερίδων

• Παιχνίδια γνωριμίας- θεατρικό παιχνίδι
  • Σχεδιασμός και υλοποίηση προγραμμάτων για το θεματικό έτος 2013-2014
  • Ρατσισμός και εκπαίδευση- « Η αρπαγή της Ευρώπης» (βιωματικό)
  • Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων και eTwinning

Παρακαλούνται οι κ. κ. Διευθυντές/τριες να ενημερώσουν τους εκπαιδευτικούς .

Ο Δ/ΝΤΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΥΑΓΓ. ΣΤΑΜΕΛΟΣ