Εκδήλωση- αφιέρωμα για το φαινόμενο της Ενδοσχολικής Βίας

e – mail

:ygeia@dide.las.sch.gr

: Πεδιαδίτη Φιλίτσα

ΘΕΜΑ: «Εκδήλωση-αφιέρωμα στο φαινόμενο Ενδοσχολικής Βίας»

Ο σχολικός εκφοβισμός αποτελεί πλέον ένα κοινωνικό πρόβλημα που αφορά όλα τα παιδιά με σοβαρές επιπτώσεις στην ψυχική και σωματική υγεία τους. Πρόβλημα που δημιουργεί εμπόδια όχι μόνο στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξή τους αλλά και στην ποιότητα της εκπαίδευσης τους. Για την ραγδαία εξάπλωση της ενδοσχολικής βίας δεν ευθύνονται μόνο τα παιδιά. Η οικογένεια, το σχολείο, τα μέσα μαζικής επικοινωνίας αλλά και το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο έχουν το δικό τους μερίδιο.

Η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Λασιθίου με αφορμή την 6η Μαρτίου, Πανελλήνια Ημέρα Κατά της Σχολικής Βίας, διοργανώνει εκδήλωση με θέμα « Ενδοσχολική Βία: Μαθητές, Γονείς και Εκπ/κοί». Σκοπός της η ανάδειξη του προβλήματος και η κατάθεση προτάσεων σχετικά με την πρόληψη και την αντιμετώπιση του φαινομένου.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στο χώρο της Πινακοθήκης, την Τετάρτη 11 Μαρτίου 2015 και ώρα 19.00. Θα γίνει μια προσπάθεια να απαντηθούν ερωτήματα σχετικά με τη συχνότητα του φαινομένου, τον εντοπισμό των προβλημάτων, τον τρόπο αντιμετώπισης, το ρόλο των γονέων, των εκπαιδευτικών και των μαθητών

Παρακαλούνται οι διευθυντές να ενημερώσουν όχι μόνο τους εκπαιδευτικούς αλλά και τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων.

Ο Δ/ΝΤΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ

ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΥΑΓΓ. ΣΤΑΜΕΛΟΣ