Επιμορφωτικό σεμινάριο φιλολόγων

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Γραφείο Σχολικού Συμβούλου Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Λασιθίου, σε συνέχεια των επιμορφωτικών σεμιναρίων εκτός ωραρίου λειτουργίας των σχολείων, οργανώνει συνάντηση με θέμα «Τα φύλα στην Λογοτεχνία», πρώτη διδακτική ενότητα του μαθήματος Νεοελληνική Λογοτεχνία της Α΄Λυκείου. Ομιλήτρια θα είναι η Βαρβάρα Ρούσσου (διδάκτωρ Νεοελληνικής Φιλολογίας, φιλόλογος στο Πειραματικό Λύκειο Ηρακλέιου). Το σεμινάριο απευθύνεται σε όλους τους φιλολόγους, επειδή οι ανθρώπινες σχέσεις (ή "διαφυλικές" επί το καινοτομώτερον!) υπόκεινται σε κάθε λογοτεχνικό κείμενο, οπότε έχοντας γνώση των διάφορων ερμηνευτικών σχημάτων εμπλουτίζεται η προσωπική μας διδακτικη πρακτική.

Όποιος/όποια ενδιαφέρεται μπορεί να συμπληρώσει (προαιρετικά) την ηλεκτρονική φόρμα: http://goo.gl/forms/hy8UBnWdFg

Χρόνος και χώρος του σεμιναρίου: 29 Οκτωβρίου 2014, Τετάρτη απόγευμα στις 18:00΄, στο 1ο Γυμνάσιο Αγίου Νικολάου. Με την ευγενική υποστήριξη του Ιερού Ναού Αγίας Τριάδος.